All Articles Logic Pro
ایجاد الگوهای پیچیده Arpeggiated در منطق -- قسمت 2
Rounik Sethi on Sun, February 6th | 20 comments
This tutorial continues from where the previous "Creating Arpeggiated Patterns in Logic - Part 1" left off. If you're relatively new to Logic's Environment and haven't already followed that tut, I'd r

این آموزش به ادامه از قبلی "ایجاد الگوهای Arpeggiated در منطق -- قسمت 1" را ترک کردن. اگر شما به محیط زیست منطق نسبتا جدید و در حال حاضر به دنبال آن اوه ، من اینها را پیشنهاد میکنم به عنوان وجود دارد اولین است.

در این آموزش ما قصد داریم را نگاه چگونه برای جلب کنترل بیشتری روی شی Arpeggiator و راه اندازی آن به طوری که شما می توانید arpeggios مختلف به الگوهای خود را در هر یک از انتخاب آهنگ ساز خود نرم افزار در زمان واقعی اعمال. ما همچنین می خواهید یک راه آن را روشن و خاموش کردن را ایجاد کنید.

که بسیاری برای دریافت از طریق ، بنابراین بدون ado بیشتر پرش به راست!

01 -- صدای که دوست دارید را انتخاب کنید

من شروع یک پروژه جدید را خالی و ایجاد یک نرم افزار جدید آهنگ ابزار. من تنظیمات نوار زیر کانال را انتخاب کرده اند :

10 جهان

البته می توانید در هر کانال تنظیم نوار شما می خواهم را انتخاب کنید. synths باس ندارد می تواند کار واقعا خوب اگر شما به دنبال ایجاد یک شاهکار الکترونیکی.

02 -- در مسیر راست

ما در حال رفتن به مسیر این Arpeggiator متفاوت به روش ما در بخش اول این اوه. قبل از اینکه ما را نگاه سریع در پنجره محیط زیست ، و به طور خاص ، کلیک

باز کردن پنجره و محیط زیست کلیک را انتخاب کنید

کلیک

این مهم برای درک جریان سیگنال در منطق ، و هیچ جا بهتر وجود دارد به درک چگونگی آن را در مقایسه با این دو جسم به کار می کند. اگر اتصال از جسم ورودی فیزیکی به ورودی ترتیب سنج پس از آن هنگامی که شما فشار یک کلید در صفحه کلید MIDI (یا کلاه قفل کردن صفحه کلید) وجود دارد ، داده های MIDI آهنگ های خود را در میکسر منطق نمی رسند.

03 -- ایجاد Arpeggiator

را انتخاب کنید جدید

زیبایی قرار دادن Arpeggiator در زنجیره سیگنال MIDI بین اشیاء ورودی فیزیکی و ترتیب سنج ، این است که ما هم اکنون می توانید درخواست arpeggiations تا هر کدام مسیر ما در منطقه ترتیب بدون نیاز به ایجاد یک آهنگ جدید به خصوص برای شی arpeggiator انتخاب شده است. (در گام بعدی بیشتر در مورد این).

04 -- برو جلو و Arpeggiate!

برای نشان دهد که چگونه این نوع از arpeggiator متفاوت از یک در قسمت 1 از این آموزش ، من ایجاد کرده اید نرم افزار فوق العاده آهنگ ابزار با مجسمه کثیف صدای زنگ به عنوان ابزار. به ایجاد arpeggios آن به سادگی ماده از هدف قرار دادن بازی و پایین نگه داشتن آکورد بر روی صفحه کلید MIDI خود.

در حال حاضر ، اگر شما انتخاب مسیر های مختلف نرم افزار ابزار در هنگام پخش / ضبط ، شما به طور خودکار شما ایجاد الگوهای arpeggiated با استفاده از دستگاه که در مسیر است.

شات صفحه نمایش زیر نتیجه را نشان میدهد ضبط یک الگوی ساده در حالی که تعویض آهنگ. شما می توانید ببینید زمانی که من هر آهنگ توسط قرار دادن وقایع توجه داشته باشید MIDI انتخاب.

آنچه در آن مانند صدا :

[صوتی ID = "647"]

05 -- دیگر زمان آن رسیده

بنابراین ، الگوی arpeggiated خود را ثبت کرده اید. شما شاد و احتمالا شما می خواهم برای ضبط برخی از نقاط دیگر برای آهنگسازی شما در حال حاضر است. با این حال ، ما یک مشکل است. یادداشت های MIDI / ضبط در زمان واقعی بازی شما بر روی هر آهنگ توسط شی Arpeggiator در محیط پردازش!

ما نیاز به پیدا کردن راه آن را خاموش بدون قطع آن به طور کامل. اجازه دهید سر پشت به پنجره محیط زیست ما را به این اتفاق می افتد. از منوی محیط زیست محلی را انتخاب کنید :

این مفید ترین از اشیا به شما این امکان را می دهد ما را به سوئیچ ARP را روشن یا خاموش. بطور دقیقتر از آن شما قادر می سازد مسیر سیگنال MIDI از طریق یکی از خروجی های آن شما را به. کمی شبیه سوئیچ راه آهن -- که در آن قطار خواهد شد و سپس به دنبال مسیر قطار شما آن را به روشن.

06 -- اتصال تا Switcher به کابل

در حال حاضر Switcher به کابل نشسته است وجود دارد انجام می دهند چیزی. ما نیاز به سیگنال های MIDI برای رسیدن به Switcher به کابل قبل از آن به جسم Arpeggiator می رسد ، بنابراین مسیر کابل به شرح زیر است :

 • Cable from the Input View to the Cable Switcher.
 • Next, route the first output cable from the Cable Switcher direct to the Sequencer Object.
 • Drag the Second output cable from the Cable Switcher to the Arpeggiator. (Make sure the Arpeggiator's output is still going direct to the Sequencer Input too).
 • Finally, change the range of the Cable Switcher (in the Inspector) to read 0 1. The first cable output = 0 (direct to Logic / bypassing the Arpeggiator object). The second cable output = 1 (the MIDI notes pass through the Arpeggiator object and then into Logic).

باید چیزی شبیه به این :

با کلیک بر روی Switcher به کابل به مسیر سیگنال MIDI را از طریق خروجی های مختلف.

کرده اید و اکنون روشن / خاموش سوئیچ ایجاد آن ، بنابراین شما می توانید انتخاب کنید که آیا برای بازی / ضبط اجراهای خود را به طور معمول و یا به عنوان الگوهای arpeggiated.

07 -- انجام زمان واقعی

بیایید یک نگاه سریع در یکی از الگوهای Arpeggiated در یکی از ویراستاران MIDI منطق. در منطقه MIDI دوبار کلیک کنید تا محتویات آن را در پیانو رول.

اگر شما به دنبال قسمت 1 از این آموزش شما خواهید متوجه تفاوت بلافاصله شک. با قرار دادن جسم Arpeggiator بین ورودی های فیزیکی و ورودی ترتیب سنج در محیط زیست منطق ، یادداشت های واقعی خروجی از شی Arpeggiator ثبت -- و نه آکورد اصلی بازی کرده اید.

سود اضافه شده است اگر شما مایل به رندر که در مسیر (و یا پروژه شما) به صوتی ، شما می توانید به گزاف گویی آن نیست.. Yup. بدون نیاز به استفاده از این گزینه در زمان واقعی در گفت و گو گزاف گویی به عنوان منطق در حال حاضر الگوی arpeggiated به عنوان وقایع توجه داشته باشید MIDI به ریل خود را نوشته!

08 -- Arpeggiator اشیاء = چند گزینه

که ما رو اندازه گیری با استفاده از یکی arpeggiator ، اجازه دهید در این خلاقیت بیشتری بدست آورید و کشف امکان مسیریابی موجود در منطق عمیق تر.

ایجاد اشیاء از Arpeggiator و اضافه کردن آنها را به سیگنال های زنجیره ای به عنوان زیر نشان داده شده است. دقت کنید که چگونه من تغییر مقادیر پارامتر هر شیء Arpeggiator است و نام آنها را مناسب.

همچنین متوجه است که من در افزایش دامنه برای Switcher به کابل به حساب کاربری برای کابل های خروجی اضافی.

شما لازم نیست برای متوقف کردن وجود دارد. شما ممکن است مایل یادداشت های MIDI می شود توسط دو arpeggiators پردازش کابلی یکی پس از دیگری (برای برخی از اثرات جالب / عجیب و غریب) است ، و یا ممکن است شما بخواهید برای کنترل Switcher به کابل با استفاده از یک کلید بر روی کنترل کننده MIDI خود است. همه این و خیلی ، خیلی بیشتر ممکن است در محیط زیست است.

09 -- نکات طراحی های تعاملی

یک زن و شوهر از لمس ما می توانیم اضافه کردن به این محیط بصری تر و ساده تر برای استفاده وجود دارد.

نخست ، اجازه دهید مطمئن شوید که ما می توانیم این دکمه Switcher به کابل را بدون نیاز به به محیط زیست حفر کردن دسترسی داشته باشید. کافی است روی پس زمینه صفحه محیط زیست کلیک راست کنید و فریم لس پنجره شناور "را انتخاب کنید. تغییر اندازه پنجره ، بنابراین شما فقط می توانید ببینید Switcher به کابل و جایگاه آن در هر جایی که باشید می خواهم آن را به روی صفحه نمایش شما باشد.

من همچنین می خواهم با راست کلیک کردن در پس زمینه خالی محیط زیست و انتخاب "حفاظت از مواضع و مخفی کردن کابل است "نشان می دهد. این بدان معنی است شما به طور تصادفی نمی تواند حذف کابل و شکستن جریان سیگنال های زنجیره ای.

به یاد داشته باشید شما از محیط زیست است که در داخل این پروژه ذخیره شده است. من توصیه می کنم در ایجاد محیط زیست Arpeggiator ایده آل خود و انتخاب : فایل

قالب Arpeggiator شما در دسترس خواهد بود برای شما هر زمان که شما انتخاب می کنید برای ایجاد یک پروژه جدید!

در اینجا نمونه های صوتی نشان دادن برخی از الگوهای پیچیده arpeggiated شما به راحتی می توانید با سوئیچینگ بین اشیاء Arpeggiator مختلف (با حالت های جهت های مختلف و تنظیمات اکتاو) به دست -- در زمان واقعی!

[صوتی ID = "654"]

10 -- پیوست : حالت های جهت Arpeggiator توضیح داده شده

در اینجا مختصر اجرا از طریق حالت های جهت های مختلف موجود در شی Arpeggiator منطق. این تعیین یادداشت های منحصر به فرد از وتر پخش.

 • Up: Plays from the lowest note to the highest note.
 • Down: The opposite of Up.
 • Up/Down: Plays from the lowest note to the highest note and then highest to lowest note.
 • Auto: Plays Up if the lowest note of chord is played first. Plays Down if highest note of chord is played first.
 • Up/Down2: Same as Up/Down except the highest and lowest notes are not repeated.
 • Random: As the name suggests, notes of the chord are played in random order.
 • All: Plays all notes of the chord simultaneously!

این آموزش را برای حتی بیشتر راهنمایی محیط منطق و ترفندهای که به دنبال تولیدات موسیقی خود ایستادگی کردن از جمعیت !

Comments (20)

You must be logged in to comment. Login Now

 • Peter Schwartz
  Rounik,
  Great articles on the arpeggiator!
  I have just one thing to add, if you don't mind...
  Click on the cable switcher and look in the Inspector. You'll see the Input is set to Control #7 (MIDI Volume). If you're like me and you have a CC#7 slider on your controller that you use to adjust (or record) volume moves, they can cause the cable switcher to switch.
  One way to avoid this is to set the MIDI input of the cable switcher to react to something like Poly Pressure, or Fader, or Meta. Alternatively, you could change the "-1-" value to a CC number that you know you won't generate from your controller.
  Cheers!
  Ski
  • 8 years ago
  • By: Peter Schwartz
  Reply
 • Rounik Admin
  Thanks Ski! That's a very good point to add to this article for anyone wanting to control the cable switcher using their MIDI Controller. :) Rounik
  • 8 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • danishgreg
  Great stuff. One can learn a helluva lot from everyone at MacProVideo,and in so doing find are able to let one`s creative juices flow.
  • 8 years ago
  • By: danishgreg
  Reply
 • Rounik Admin
  Thanks Greg! Appreciate the kind words! I should mention that SteveH goes quite a few steps further than this tutorial in his Logic TNT 2 & 3 series. Let us know if there are any other topics you'd like to see covered on the MPV blog.
  • 8 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Thanks for the great info, Rounik. Is there a way to arpeggiate an already recorded loop?
  • 8 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Pat. Do you mean an audio loop or a MIDI region? Thanks!
  • 8 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Thanks for clarifying: MIDI region. I'm hoping to take what I've already recorded and arpeggiate it, creating another MIDI region (obviously with the arpeggiated pattern in MIDI note events). Is that possible?
  • 8 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Pat, this is a good question. I'd use "Method 1" from Part 1 of this Arpeggiated patterns tutorial: http://www.macprovideo.com/blog/logic-pro/creating-arpeggiated-patterns-logic-pro-part-1 This will arpeggiate (in real-time) pre-recorded MIDI note events on the Arpeggiator Track in the Arrange area. You can then bounce (again in real-time) this to audio...
  • 8 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Jonathan
  This is an amazing tutorial! It really helped me out a lot! But, of course, i do have a question. is it possible to set different arpeggio resolutions to different keys.... ex: key C3 play resolution 1/8, key D3 plays resolution 1/16 etc.... and again THANK YOU SOOOOO MUCH
  • 7 years ago
  • By: Jonathan
  Reply
 • Rounik Admin
  Thanks Jonathan! And that's a great question. It is possible... I can think of a couple of ways to do this using a transformer to route certain pitches to different arpeggiators... Let me think about this a little while and I'll either write a new article for The Hub showing one method to do this or post a quick 'How-to' on the MPV Logic forum. Thanks!!
  • 7 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Producer
  Hi Rounik, I have the same question as Jonathan, would be great to find a new tutorial about this :-) and how to create really individual appregiators. Cheers Chris
  • 7 years ago
  • By: Producer
 • logicluvva
  I wish I had this tutorial when I began as it would have saved a lot of headaches. Thanks for being there all the time , Rounik and passing on the knowledge. It is always much appreciated !
  • 7 years ago
  • By: logicluvva
  Reply
 • Rounik Admin
  Thanks Logicluvva, Glad this tutorial has helped. ... There's a free Logic Environment coming to The MPV Hub very soon too. Stay tuned... :)
  • 7 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Orest
  Hi Rounik, thanks for this informative tutorial. It helped me much more than the Logic Pro manual. My question is: if I treat an already recorded midi part with an arpeggitor, can I record the result only by bouncing or is it possible to get a new recorded midipart of it. I hope my English is clear enough. With kind regards
  • 6 years ago
  • By: Orest
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Orest, Thanks for your kind words! If you have an already recorded MIDI part which you want to apply arpeggiating... here's what I'd do: You'll need to use the technique shown in Part 1 of this article here: http://www.macprovideo.com/hub/logic-pro/creating-arpeggiated-patterns-logic-pro-part-1 basically: - Route the output of the Arpeggiator object to the track you want to arpeggiate. - Create a track for the arpeggiator in the Arrange area. - move the MIDI region to that Arpeggiator track. This will allow you to apply arpeggiator to the pre-recorded MIDI region... but not record it to MIDI. ________ The only way to effectively record the output as MIDI is to route the MIDI out of Logic and then back into Logic. I haven't tried this in a long while. I'd suggest enabling IAC in the Audio MIDI Setup app (inside Applications/Utilities) then you can send the MIDI out of Logic to an app like MainStage - and then use it to bring it back into Logic...) Sorry, I haven't got time to try this out now... let me know how you get on and when I have time I'll take a closer look. Perhaps I'm missing something :) Best R
  • 6 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Rounik Admin
  Ahhh! OK. Forget about using IAC driver to route MIDI back into Logic... of course, this can be done more easily :) So, please follow the steps above in my previous comment... but ALSO, route the output of the software instrument channel strip (the track) in Logic's Environment directly to the Sequencer Input. Now, in the Arrange area click on the littlr "R" button on the Instrument's track header (to record arm it). Hit record and the arpeggiation will be applied to the MIDI region and recorded to the record armed track. Make sure to remove the cable connecting the output from the software instrument channel strip to the sequencer output once you're done. Hope this makes sense. :)
  • 6 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Orest
  Thanks for answering so quick. I hope I can report the results soon.
  • 6 years ago
  • By: Orest
  Reply
 • Orest
  Hello, it worked. I opened a new sequencer-input in the mixer environment window, was a bit puzzled, because the sequencer-input in the click&port window vanished. Back in the mixer window I connected the software instrument that should be arpeggiated with the sequencer-input, enabled record - et voila. the method with an external midi player and iac I will evtl. try later, I don´t want to bother too much with technical issues. Thank you for the immediate help.
  • 6 years ago
  • By: Orest
  Reply
 • EDGEK8D
  Thanks for this article. It covers a lot more than I already knew about setting up the arp in Logic. Still, this all seems unnecessary. Don't most DAWs and/or synths offer an Arp button with parameters? I just bought a $12 synth with a built in Arp. I usually just program my notes into the piano roll which takes less time than messing around in the environment and all these cables. Give me lots of flexibility to put in the occasional octave jump to create melodic interest. I hope Logic updates this issue and/or at least offer it on the ES synths and maybe Sculpture.
  • 6 years ago
  • By: EDGEK8D
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi EDGEK8D, Thanks. You're correct most modern DAWs now include a much easier way to create arpeggiated patterns by way of a built-in mode within a plug-in or an easier object to insert or apply to a MIDI performance. The Environment in Logic provides a huge amount of flexibility and possibilities. Which is why saving the arpeggiator as a template is important, and/or transferring it to a new project. Who knows what'll happen in Logic X, or when... but if you have time I'd recommend checking out some more of what the Environment can offer. Here's an example of a complex object/device I've created which you can download: http://www.macprovideo.com/hub/logic-pro/mpv-free-stuff-step-sequencer-for-logic-pro :)
  • 6 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
Feedback
Course Advisor
Don't Know Where To Start?
Ask A Course Advisor
Ask Us!
Copy the link below and paste it into an email, forum, or Facebook to share this with your friends.
Make money when you share our links
Become a macProVideo.com Affiliate!
The current affiliate rate is: 50%
Classes Start Next Week!
Live 8-week Online Certification Classes for: