All Articles Logic Pro
عیب یابی 101 : بدون خروجی صوتی از منطق؟ مشکلی نیست!
Rounik Sethi on Thu, May 27th 18 comments
Logic is a wonderfully deep, creative piece of software! There's no doubt about that...  It has steadily become easier to setup and use since Apple acquired it from Emagic But, as any software user .

منطق زیبا و عمیق ، قطعه خلاق از نرم افزار است! بدون شک در مورد آن وجود دارد...

بنابراین ، آنچه می توانید انجام دهید؟ خوب ، آموزش ها و انجمن ها اغلب اولین بندر اکثر مردم از تماس است . اما آنچه در مورد اگر شما می خواهید را امتحان کنید و تشخیص این موضوع به خودتان؟ شما لازم نیست یک نابغه های فن آوری برای حل برخی از مسائل می شود... تجهیز خود را با یک جعبه ابزار

یکی از مشکلات شایع تر تجربه شده توسط کاربران منطق است زمانی که شما می توانید هر گونه خروجی صدا از یک پروژه منطق را می کنید. یا نه ، مشکل این است که به کاربر خطا (آن را به بهترین چیزی که از ما رخ دهد) ، مبتنی بر سخت افزار (رابط صوتی ، سطح کنترل ، مانیتور ، کابل ها ،...)، قوچ بد و یا یک اشکال نرم افزار و یا قابلیت ، این راهنمایی کمک خواهد کرد که آن را تشخیص شما ، آن را درک و در نهایت آن را حل کند!

من اینها را پیشنهاد میکنم خواندن نکات زیر این حتی اگر شما یک مسئله مانند این در منطق مواجه می شوند هرگز.


نکته 1 -- چک کردن سخت افزار خود را

'ریشه' گام این است که به بررسی کنید که رابط های صوتی خود را به درستی متصل شده ، کابل فایروایر / USB از رابط کاربری را با مک متصل شده و تمام کابل مانند مانیتور و هدفون خود را به درستی به هم متصل است. اطمینان حاصل کنید که سطح حجم مناسب مطرح و آن را یک ایده خوب در این مرحله به بررسی کنید که کابل OK. تعویض آنها. اگر شما قادر به مبادله آنها را (به آنچه شما انجام هر گونه قطعات یدکی ندارد؟) و سپس شما می توانید به آمدن به این مرحله بعد.

شما همچنین باید که شما را از آخرین درایور های رابط های صوتی خود را و مربوط به سخت افزار موجود بر روی تولید کنندگان وب سایت را بررسی کنید. همیشه قبل از نصب درایور (ها) که آنها سازگار با نسخه ای از منطق و OS X در حال اجرا هستند چک کنید.


نکته 2 -- صوتی راه اندازی MIDI

صوتی راه اندازی MIDI به شما اجازه می دهد تا راه اندازی دستگاه های MIDI و صوتی متصل به سیستم مک شما. این ایده خوبی است برای بررسی این برنامه کوچک. این در برنامه های کاربردی / نرم افزار پوشه قرار دارد.

را انتخاب کنید پنجره


نکته 3 -- راه اندازی دستگاه خروجی

یکی دیگر از تست خوب آن را به صدا مطمئن شوید در حال آمدن است از یک برنامه دیگر بر روی مک ، آیتونز به عنوان مثال... اما زمانی که ما از تاسیس صوتی مک شما در حال پخش است به عقب خوب است ، آن هم به نوبه خود به منطق است.

In Logic choose Logic Pro > Preferences > Audio

Under the Devices tab, you should see the Core Audio tab (which should be enabled).

در هسته های صوتی شما خروجی دستگاه و دستگاه ورودی را پیدا کنید . اطمینان حاصل کنید که این راه اندازی مناسب را برای رابط های صوتی خود را.

در تصویر بالا ، من اوج دو نفره مجموعه من به عنوان دستگاه خروجی و ورودی است. اگر شما از یک رابط های صوتی آن را انتخاب کنید . اگر نه ، استفاده از خروجی ساخته شده است در مک خود را به عنوان خروجی دستگاه شما است.


نکته 4 -- چک کردن نوارها کانال خود را

در منطق باز کردن میکسر و مطمئن شوید که نوار کانال خروجی خود را یا از استریو روت ، و یا اگر شما آنها را مسیریابی از طریق یک اتوبوس ، که کانال مربوطه کمکی شروع به روت به خروجی.

در تصویر بالا ما می توانند به اطلاعات معلوم خاص :

 • صدا است Ú©Ù‡ ثبت نام Ùˆ در منطق موتور داخلی های صوتی بر روی نوار کانال بازی.
 • سیگنال از هر نوار کانال است Ú©Ù‡ به طور مستقیم به خروجی کانال نوار روت.
 • نوار کانال خروجی خاموش نمی شود Ùˆ ما Ù…ÛŒ توانیم فعالیت در متر سطح آن را ببینید.
 • هیچ یک از ابزار (Ultrabeat ØŒ EXS24 EVP88 ØŒ Ùˆ غیره) بای پاس (خاکستری از).
 • استاد نوار کانال نه خاموش است Ùˆ نه آن را سطح پایین به اندازه کافی است Ú©Ù‡ ما Ù…ÛŒ توانیم خروجی از منطق را بشنود.


نکته 5 -- بررسی و لال و تکنوازی

راه های مختلف لال و انفرادی در منطق وجود دارد. این ممکن است برای لال / انفرادی در سطح کانال نوار ، سطح مسیر ، سطح منطقه و حتی MIDI سطح رویداد (توجه داشته باشید تنها MIDI به عنوان مثال).

در تصویر میکسر زیر من یک نوار کانال تنها در حالت انفرادی است ، بنابراین سیگنال از کانال های دیگر را از رسیدن به خروجی متوقف خواهد شد. شما می توانید بگویید این مورد به عنوان دکمه قطع خواهد شد فلش.

اگر به هر دلیلی شما می توانید نوار کانال Soloed را پیدا کند ، یا با کلیک بر روی زبانه در میکسر و دستی جستجو برای آن ، یا Option کلیک کنید دکمه «سولو» هر کانال دو بار. بدون نوار کانال در حال حاضر در حالت انفرادی است.


نکته 6 -- انفرادی به ترتیب

هنگامی که در منطقه ترتیب شما ممکن است به انفرادی یک منطقه یا گروهی از مناطق آرزو در حالی که تنظیم و یا مخلوط کردن. بیشترین تعداد کاربرانی که برای دکمه های انفرادی در حمل و نقل برسد و یا یک منطقه را انتخاب کنید و با فشار کلید S.

مناطق انتخاب شده تبدیل با یک مرز زرد پر رنگ شده است. با این حال ، اگر یک منطقه (با کلیک کردن بر روی پس زمینه از منطقه ترتیب شما هر صدا از پروژه شما را نمی شنوند و این علت که هیچ منطقه انتخاب شده است و منطقی است که هنوز در حالت انفرادی) شما را از حالت انتخاب است.


The solution is to check the solo button in the transport is off. If for some reason you've removed it from the Transport, you can tell when solo mode is active as the Bar Ruler is highlighted in yellow.


نکته 7 -- اتوماسیون چک

این اتفاق ممکن است که قطع و یا انفرادی اتوماسیون در پروژه های شما نوشته شده است. را انتخاب کنید مشاهده

شما همچنین ممکن است مایل به بررسی کانال خروجی استریو برای ارزش های اتوماسیون... در ابتدا شما باید به آن اضافه کنید تا منطقه ترتیب ، چرا که به طور پیش فرض نوار کانال خروجی AUX و در منطقه ترتیب نمایش نیست.

باز کردن میکسر ، نوار خروجی کانال راست کلیک و انتخاب ایجاد / انتخاب ترتیب آهنگ از منوی کشویی .


نکته 8 -- نوار کانال Prelisten

نوار کانال Prelisten توسط منطق مورد استفاده قرار می گیرد برای پیش نمایش حلقه های اپل و مناطق صوتی که پشت در ویرایشگر نمونه بازی.

به طور معمول در کانال صوتی نوار 256 محفوظ می باشد. میکسر را باز و در بالا و سمت راست با کلیک بر روی زبانه ALL . رفته همراه تا شما را پیدا کانال Prelisten.

در حال حاضر مرورگر حلقه و باز کردن بر روی هر حلقه کلیک کنید. شما باید برخی از صوتی بیرون می آید از منطق و از طریق رابط های صوتی خود را می شنوید. اگر هنوز وجود دارد و نه صدایی که از بقیه پروژه خود را ، بررسی دکمه های انفرادی و قطع...

.

نکته 9 -- بررسی خروجی استریو... وجود دارد (!)

این یکی جالب است ، و توسط یک کاربر در انجمن ها منطق macProVideo.com توجه من به ارمغان آورده است. اگر شما به اشتباه حذف نوار کانال استریو خروجی در محیط و یا میکسر شما هر صدا را از پروژه خود را می شنوید مگر اینکه شما مسیریابی صوتی را به یک خروجی های مختلف...

برای اصلاح این موضوع ، باز کردن محیط زیست و حرکت به لایه میکسر. در اینجا جدید را انتخاب کنید

شما باید خروجی صدا را دوباره از پروژه خود را می شنوید!


نکته 10 -- افکار نهایی

این غیر عادی است ، اما از بی سابقه نیست ، که یک پروژه می تواند خراب شود. در این مورد ایجاد یک پروژه با نام تجاری جدید را امتحان کنید و با استفاده از Prelisten

Logic saves backups of your project file in the Project folder/ Project File Backups sub-folder.
Try opening one of these to see if your project can be recovered. If it can, save as a new project to a new location with a new name and continue working on that version.

شما می دانید ، من نمی خواهد به شما اجازه تا زمانی که من در مورد پشتیبان گیری از فایل های مهم خود را صحبت کردیم. بنابراین ، به پشتیبان... استفاده از یک نرم افزار مانند کربن Cloner به کپی یا سوپر Duper یا ماشین زمان کل سیستم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید... و یا کپی فایل های مهم خود را به درایو های خارجی و یا بر روی DVD است.

و در نهایت ، در اینجا برخی از روش های مفید نگهداری عملی که می توانند کمک کنند -- و آنها قطعا درد نکنه...! OS X عیب یابی ترینیتی :

 1. Restart your Mac (quit all applications and choose Apple Menu > Restart...)
 2. Repair Permissions (check out this thread on how to repair permissions on the Mac)
 3. Trash/remove the Logic Preferences file: Go to User Home folder/Library/Preferences/Logic/  and move the file: com.apple.logic.pro.plist  to the Desktop. Restart Logic...

مجهز به تمام راهنمایی منطق عیب یابی بالا شما فقط می خواهید نمی شود قادر به کشف کردن برخی از مسائل مشترک و غیر معمول ، بدون صدا در منطق است ، اما شما آمده به عنوان گورو منطق به تمام دوستان خود در نظر گرفته می شود.

Interested in learning more about Logic? These tutorials will help you to become proficient whether you are starting out or looking for advanced tips, tricks and techniques! We'd love to hear your tricks, shortcuts & opinions. Let us know what you think by writing a comment below!

Related Videos
Comments (18)

You must be logged in to comment.

 • I'M STOP TO READ AT TIP 3!! i think that this is the problem, i've shoot a photo to explain better: http://img822.imageshack.us/i/schermata20101019a21560.png/ what i have to do?!?...it's a serious problem?!?
  • 10 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Scott, That's a good one to add! Checking that the Stereo Output's... output is set appropriately.
  • 10 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Pietrod, I see from your screenshot that you are using Logic 8. That's fine, but my image looks different because of this. If you are not using a 3rd party audio interface (like an Apogee Duet, Presonus Firebox, etc) then choose Built-in as your Device. Please continue reading the rest of the article. If you still cannot get any audio output from your project please contact me via the macProVideo forums here: http://www.macprovideo.com/forum/logic/logic-pro-express Thanks Rounik
  • 10 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • on right a go on in the reading of the article then i wll know you if it works... thanks, for no now!! bye bye
  • 10 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Good luck Pietro! :)
  • 10 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • hello....sig i'm read the 4 and 5 tip, and the bar don't move also went i use the keyboard!! so i've try to create a new one (in the tip 9), but i HAVEN'T THE BUTTON: http://img811.imageshack.us/img811/5135/schermata20101022a15231.png WHAT I HAVE TO DO.....!! I HAVE DOWNLOADED THE WRONG CODE?!?!?
  • 10 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Pietro, It's difficult to know what's happening for you in tip 4/5 without seeing your Arrange window too. Everything looks OK in the Mixer, except that Audio 3 is muted... e.g. 1. do you have any AUDIO regions on the audio tracks/channel strips? 2. Can you hear the metronome if you select it (K) and press play (space bar)? 3. Open the Loops Tab and select a loop, can you hear it? I'll need a bit more information to help you.... 4. What exact versions of Logic and OSX are you running? 5. Are you using an external audio interface / sound card? Which one? 6. What do you mean "I HAVE DOWNLOADED THE WRONG CODE?!?!?" I don't understand what "code" you mean. 7. If you re-launch Logic and open a brand new template and click on a loop in the Loop Browser, do you hear any sound at all? 8. Have you heard from sound output from Logic before... or is this your first time using Logic? Thanks Rounik p.s. It might be easier to troubleshoot your issue on our Logic forums. If you like to, then you can start a new thread there: http://www.macprovideo.com/forum/logic/logic-pro-express
  • 10 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • this is the first time, ooo, yes i heart the loop, thank you...so the problem is more complex...mmmm but i can't heart the metronome - i'm not sure, maybe i haven't start it... i have no external audio cards.. i have the last version of OS, with code i mean program, but it's a joke... yes, maybe i will ask to the forum, but, can you help me via skype with sharing sceen?!!? so in a few minutes i resolve the problem.....i'm donpietrod...if you can (if you vote for obama you can.....ehehe)
  • 10 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Pietro, Sorry I don't have time to help everyone by skype (for free ;)... But seriously, start a new thread on the forums and I'll be there to help you. An even better solution is to invest in this Logic 101 macprovideo tutorial: http://www.macprovideo.com/tutorial/logic9101 Which will take you through Logic from the very beginning step by step. There's a discount now on for 33% off on any tutorial download with this code: http://www.macprovideo.com/cart/code/10GreenSaleExt33 It's good until 27th October... but whether you purchase the tutorial or not, let me know here or on the forums how you are getting on. The first big question I must ask you is what are you trying to do in Logic - that you think it's not working?? And have you seen these beginner blog guides (free) that I wrote: Part 1: http://www.macprovideo.com/blog/logic-pro/complete-beginners-guide-apple-logic-9-part-1 Part2: http://www.macprovideo.com/blog/logic-pro/complete-beginners-guide-apple-logic-9-part-2 Hope this helps :) Rounik
  • 10 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Harlz
  THANK YOU for your expertise!!!!!! Honestly I have been battling Logic Express 9 not communicating with my M-Audio randomly for quite some time...Mostly just gave up and tried again days, weeks, and sometimes months later. This one post changed my life "Repair Permissions"....Who knew...well you did. Can't express how freeing this has made my recording time... I can finally accomplish something. KUDOS Mr. Sethi
  • 3 years ago
  • By: Harlz
  Reply
 • Dear Rounik Trash/remove the Logic Preferences file: Go to User Home folder/Library/Preferences/Logic/ and move the file: com.apple.logic.pro.plist to the Desktop. Restart Logic... Thank you so much,that did the trick!!!
  • 1 year ago
  • By:
  Reply
 • I seem to have trouble getting an input signal. I use fast track and it works in garage band (after I go mono, monitor on - and I have preferences inout as fastrack, output as inbuilt output. At least I know my equipment is fine - Iopen up logic (using same in and out put preferences) I click on I and I get no input signal. Any ideas?
  • 10 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Jason, Did you also try clicking on the audio track's "R" button so it turns red? Do you hear any input from your Fast track then? Is the Input on the audio channel strip in Logic set to the correct input on your Fast track? e.g. "Input 1"
  • 10 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • Rounik Admin
  oh, also do you have "Software Monitoring" turned on in Logic's Preferences?
  • 10 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
 • when i try to record or use my computers keyboard as the keyboard, all that comes out of my speakers is a very high-pitched whine. it is very irritating
  • 10 years ago
  • By:
  Reply
 • One more item to check: I had a "no output" problem that defied, well, Logic. Old Logic files and GB files as well would load, with no output to the stereo bus. Individual tracks were registering signal, and all the routing was set properly. Turns out I had a plugin selected that required reauthorization. The only symptom was no output from the mains. Frustrating.
  • 10 years ago
  • By:
  Reply
 • Hello :) I have a problem, of course. I am recording audio from a Behringer Xenyx X1204USB so i have a USB input, but that is not the problem. The thing is that in Logic Pro 9 i can see the audiowaves in the track i can see (i mean the program shows me) the volume levels going up and down everytime i play a loop or a recording but the audio doesn't come out of the speakers (built-in) nor the headphones... So basically I can't hear the audio and to add up i did all the steps from above and still nothing... I would appreciate very much if you could help me :) Thanks, Octavian
  • 8 years ago
  • By:
  Reply
 • Rounik Admin
  Hi Octavian, Excuse the late reply. 1. Do you have the Behringer setup as the output in Audio Preferences? 2. On your Behringer device is there an output level control which control volume? 3. Switch to built-in output... can you hear sound coming from your Mac? 4. Is the Master Output fader in Logic's Mixer at a healthy level? (0.0dB). 5. What exact version of Logic are you using? 6. What version of OS X are you running? 7. Can you hear sound output from Logic if you start a brand new project?
  • 8 years ago
  • By: Rounik Admin
  Reply
RX 8 - The Video Manual
iZotope RX 8 101
Dream It. Do It.
Do you want to learn RX 8 - The Video Manual ?
Yes, I want to learn!
No Thanks, I just want to read the article.
Feedback
Course Advisor
Don't Know Where To Start?
Ask A Course Advisor
Ask Us!
Copy the link below and paste it into an email, forum, or Facebook to share this with your friends.
Make money when you share our links
Become a macProVideo.com Affiliate!
The current affiliate rate is: 50%
Classes Start Next Week!
Live 8-week Online Certification Classes for: